Biyometrik Doğrulama Protokollerinin Mobil Bankacılıkta Kullanımı

Mobil bankacılık, yeni müşteri kazanımı (digital on-boarding), müşterinin tanınması (KYC) ve maliyetlerin azaltılmasında ciddi katkılar sağlamaktadır.Mobil transaction maliyetleri masaüstü bilgisayar üzerinden yapışan işlemlere oranla daha düşüktür. Akıllı telefon kullanımının artması ile birlikte son kullanıcının finansal işlemlerinde mobil bankacılığın ağırlığı gittikçe artmaktadır.Güncellenen BDDK mevzuatıyla mobil bankacılıkta biyometri, NFC, OCR/ MRZ gibi teknolojilerin kullanılmasının önü açılmıştır.

https://www.bddk.org.tr/ContentBddk/dokuman/mevzuat_0981.pdf

DVA Bilişim ve Yazılım A.Ş. 2016’dan bu yana biyometri çözümlerinde 20 yılı aşkın tecrübeye sahip Aware (www.aware.com) firmasının katma değerli iş ortağı olarak Türkiye’de faaliyet göstermektedir.

Aware, mobil platformlar başta olmak üzere hem müşteriye yönelik hem de çalışanlara yönelik verimlilik sağlayan, güvenliği arttıran ve dolandırıcılığı önleyen biyometrik çözümler sunar.

2016 yılından bu yana yapılan geliştirmeler sonucu FIDO sertifikalı Aware çözümleri Türkiye’de istenen bankacılık standartlarına uygun hale getirilmiştir. Mobil platformlar için SDK boyutları istenen limitlere indirildiği gibi kimlik doğrulama bankada kurulu bulunan sunucular üzerinde yapılmaktadır.

Aware Knomi Biyometrik Kimlik Doğrulama Çözümlerinin kullanım amaçları için yandaki menüden seçim yapınız.