Bankacılık, turizm, spor gibi farklı sektörlere 6 farklı şirketiyle 14 yıldır bilgi teknolojileri alanında hizmet sunan Merit Grubun hedefi 2015 yılında sistem bütünleştirici olarak ilk 3’te yer almak.

Merit İletişim Teknolojileri şirketiyle 1998 yılında yolculuğuna başlayan Merit Grup, özellikle 2000 yılından sonra ürün gamını genişleterek bugün geldiği 6 şirketlik konumuna ulaşmış. Ürün gamını o kadar geliştirmiş ki grup şirketlerinden üçüncü en fazla ciroyu yapan şirket MOST (Modern Süt Teknolojileri) şirketi modern sağım sistemlerine sahip teknolojiyle modernleşmiş çiftlikler kuruyor. Yani Merit Grup teknolojiyi her alanda yaygınlaştırıyor.
15 yıllık süreçte 50 katı büyümemizin arkasında paylaşımın yattığını belirten Karataş, “Şirket satın alarak büyümek yerine çalışanlarımızla ortak şirketler kurarak büyüdük. 7-8 kişilik bir kadrodan 150 kişilik bir kadroya ulaştık” dedi.
Merit Grup Yönetim Kurulu Başkanı M. Zafer Karataş, yeni teknoloji ve eğilimleri takip ederek ulaştıkları noktayı şu sözlerle anlattı: “Bilgi teknolojileri sektöründeki gelişmeler doğrultusunda bulut bilişim, mobil teknolojiler gibi yeni eğilimlere çözüm sunabilecek iş ortakları ve ürün gamıyla hizmet veren bir şirket olmak yolunda adımlar attık. Özellikle finans ve bankacılık alanında önemli gelişmeler olacağını öngörerek bu sektörlerde çağrı merkezlerine özel hizmet vermek için 1998 yılında 3-D Bilişim’i kurduk. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda yurtiçinde her 10 bankadan 9’una hizmet veriyoruz. 3-D Bilişim ile çağrı merkezlerinde kalite amaçlı ekran kayıtlarını, ses kayıtlarını tutuyor; hazine birimlerinde forex işlemlerini gerçekleştirdikleri platformları sunuyoruz.”
Karataş’ın belirttiğine göre, 2000’lerin başında farklı sektörlerdeki teknolojik eğilimleri gördükçe kadrodaki kişilerin uzmanlık alanına göre şirketleşme yolunu tercih ederek büyümeye devam etmişler. Türkiye’nin ilerleyen yıllarda iş turizmi alanında öne çıkma potansiyelini gördüklerini belirten Karataş, DVA’nın kuruluşu ve hizmetleri ile ilgili şunları belirtti:
“İş turizminde yatırımların artacağını öngördüğümüzden konaklama ve ağırlama sektöründe her türlü altyapı hizmetini vermek üzere DVA’yı kurduk. Otellerin oda telefonları, telefon santralları gibi ses, veri altyapı ürünlerinin temini ve kurulumu alanında DVA ile 2010 yılından beri hizmet veriyoruz.”

“Telconet ile Mersin Akdeniz Oyunları’ndaydık”
Merit Grup bünyesindeki bir başka şirket ise Telconet. Kanal yönetimi altında kurguladığı ve oluşturduğu bayi ağına profesyonel hizmetler, teknik destek, projelendirme gibi hizmetler sunan Telconet ile ise Erzurum Kış Olimpiyatları ve Mersin Akdeniz Oyunları gibi büyük spor projelerinin altyapısını hazırlamış. Karataş 17. Mersin Akdeniz Oyunları ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “17. Mersin Akdeniz Oyunları’nda 56 lokasyonda ses ve veri altyapıları kuruldu; kullanıcılara sunulan tüm bilgisayarlar, mobil iletişim cihazları, kioskların hepsinin kurulumu ve sunumu yapıldı. Genişbant bağlantısı tüm lokasyonlarda eksiksiz çalıştırıldı, skor görüntüleme ve zamanlama dışındaki tüm ses, veri ve ağ altyapısı Telconet tarafından kuruldu.”
“Ana hedefimiz 2015 yılında Merit Grubu Türkiye’nin ilk 3 sistem bütünleştirici arasında yer alması” diyen Karataş, grup içindeki ihtiyaçları veya projelerdeki yazılım eksiklerini gidermek için iki sene önce Merlin Yazılım’ı kurduklarını anlattı: “IP tabanlı çözümler üzerine yazılımlar, müşteriye sunduğumuz çözümlerin uyumunda yönelik ara çözümleri geliştiriyoruz. Merlin Yazılım’ın iki hedefi var: IP santral uygulamaları, IVR sistemleri, ekran duyarlı yönlendirmeler gibi kendi ürün gamımızı oluşturmak; bütünleşme için ara yazılımlar geliştirmek.

Edirne’den Erzurum’a 800’e yakın çiftlik kurduk
Most şirketinin ise oldukça ilginç bir öyküsü var. Hobi aslında emeklilik hayali olarak başlamış. Karataş Most’un ortaya çıkışını şu sözlerle anlattı:
“Ortağımla birlikte Ege’deki küçük çiftlik hayalimiz için araştırma yaparken bu çiftliğin teknolojik olarak da nasıl olması gerektiği yönüne eğildik. Uzun yıllar Hollanda’da çalıştığımdan sağım sistemleri ile ilgili birkaç teknoturdan sonra hayvanların sağımıyla ilgili sistem kurduk. Hobi bir anda şirkete dönüştü ve şu an otomatik sağım sistemleri, sürü yönetim programları, süt soğutma tankları, yem karıştırma ve dağıtma vagonları, gübre sıyırıcı sistemleri ile Türkiye’nin dört bir yanında büyük çiftlikler kuruyoruz. Burhaniye’de ilk kurduğumuz çiftlik 240 hayvan kapasitesine ulaştı. Bursa’da 800 kapasiteli bir çiftlik kurduk. Öğrenme sürecini bu şekilde geliştirdikten sonra müşterilerimize örnek olarak sunabileceğimiz, gezip görebilecekleri çiftlikler elde etmiş olduk. Müşterilerimizin çalışanları çiftliklerimizde uygulamalı olarak modern sağım teknikleriyle tanışmış oldular. Edirne’den Erzurum’a kadar 800’e yakın çiftlik kurduk. Most şu an grubumuzun en iyi üçüncü cirosunu yapan şirketimiz.”

Sayılarla Merit Grup:

1996 yılında kurulan 6 şirketten oluşan Merit Grub’un 5 ofisi ve 35’ten fazla yerel iş ortağı bulunuyor. 3.500’den fazla müşteriye 35’den fazla uluslararası iş ortağıyla hizmet veren Merit Grup, 130’dan fazla çalışana ve 2012 yılı rakamlarına göre 32 milyon dolar gelire sahip.

http://www.meritgrup.com