Türkiye’nin Lider Bankası Garanti BBVA, Uzaktan Güvenli Müşteri Edinimi Süreçlerini Aware Knomi ile Yönetiyor

Uzaktan müşteri edinimi, kimlik ve yüz doğrulama çözümü kurulum desteği yerel iş ortağı
DVA Bilgi Teknolojileri A.Ş. tarafından verilmiştir.

BEDFORD, MASS., USA – 14 Aralık 2021 – Biyometrik yazılım çözümlerinin önde gelen küresel sağlayıcısı Aware, Inc., (NASDAQ: AWRE), Garanti BBVA ile güvenli uzaktan müşteri edinimi ve belge doğrulama çözümleri konusunda çalışmaya başladığını duyurdu. Garanti BBVA müşterileri, Aware Knomi™ mobil biyometrik kimlik doğrulama çözümünü kullanarak, banka şubesine gitmeye gerek kalmadan güvenli, hızlı bir şekilde Garanti BBVA müşterisi olabiliyorlar.

Türkiye bankacılık sektörünün lider bankası Garanti BBVA, yeni müşterilere ulaşabilmek, operasyonel maliyetlerini düşürmek ve 15 milyonu aşkın müşterisine yenilikçi ve kesintisiz bir bankacılık deneyimi yaşatmak için öncü konumda olmak istiyordu. Uzaktan kimlik doğrulama teknolojileri sunan şirketler arasında yapılan kapsamlı bir araştırmadan sonra Aware, biyometri alanındaki geniş tecrübesi, lider konumu ve dijital biyometri çözümlerindeki uzmanlığı nedeniyle Garanti BBVA tarafından tercih edildi. Aware’in yerel iş ortağı DVA Bilgi Teknolojileri A.Ş., uzaktan  müşteri edinimi projesinin başarıyla hayata geçmesi için katkıda bulundu.

Aware Knomi mobil biyometrik kimlik doğrulama çözümü sayesinde, Garanti BBVA müşterileri mobil uygulamayı kullanarak, her yerden, her zaman, güvenli, hızlı ve rahat bir şekilde müşteri olma sürecini başlatabiliyorlar. Neredeyse tüm mobil cihazlar üzerinden desteklenen yüz eşleştirme seçenekleri, potansiyel dolandırıcılıkları önlemek için gelişmiş canlılık algılama özelliği ve dünya çapında 6.000’den fazla resmi kimlik belgesi için yüksek düzeyde kimlik doğrulama seçeneğiyle Knomi, Garanti BBVA’nın yeni müşterileri sisteme dahil etmek için ihtiyaç duyduğu hepsi bir arada çözüm olarak öne çıkıyor.

Garanti BBVA Perakende Dijital Çözümler Direktörü Burçin Bıkmaz, “Bu özel projede Aware’i seçtiğimiz için çok mutluyuz. Müşterilerimiz kendi evlerinin rahatlığında kimliklerini doğrulayabiliyor, Garanti BBVA’nın sunduğu benzersiz müşteri deneyimini hemen yaşamaya başlayabiliyorlar. Projeyi devreye almak için sıkışık bir zaman dilimi vardı ve bir dizi yerel düzenlemeye de uyum sağlamamız gerekiyordu. Aware ve DVA’nın yardımıyla bunları başarıyla çözdüğümüz için mutluyuz.”dedi.

Aware COO’su Rob Mungovan, “Aware Knomi, Garanti BBVA’nın ihtiyaçları için mükemmel bir çözüm. Knomi’nin mobil biyometrik yetenekleriyle Garanti BBVA, yeni müşteri pazarlarına açılabilir ve yeni müşteriler için güvenli, kullanışlı bir müşteri edinim deneyimi sağlayabilir. Garanti BBVA’nın Aware’i seçmesinden büyük heyecan duyuyor ve şirketlerimiz arasında uzun soluklu bir ilişki kurmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

DVA Yönetici Ortağı Gökhan Gözütok, “Aware ile 2016’dan bu yana dijital müşteri edinimi akışı üzerinde çalışıyoruz. Aware, beklenen Türk yönetmeliğine uymak için iş akışlarında gerekli tüm özelleştirmeleri yaptı. Bu süreçte Garanti BBVA’daki arkadaşlarımız çözümün yerelleştirilmesinde çok önemli bir rol oynadılar. Sürecin zamanında ve başarılı şekilde ilerlemesi için gösterdikleri çaba ve konu hakkındaki bilgi seviyeleri etkileyiciydi. Aware ve Garanti BBVA ile oluşturduğumuz konseptin Mayıs 2021’de standart hale geldiğini görmek beni mutlu ediyor.” dedi

Aware Hakkında

Aware (Nasdaq: AWRE), dünya çapında güvenilen biyometrik yazılım çözümleri ve hizmetleri sağlayan alanında lider bir firmadır. Aware, yüz tanıma, kimlik doğrulama ve müşteri yaşam döngüsü yönetimi çözümleriyle, müşterilerin biyometriyi benimsemelerini ve son kullanıcıların kimliklerini mobil platformlarda, güvenli ve temassız bir şekilde kullanmalarını sağlıyor. Aware’in, pazar lideri olduğu canlılık algılama ve çok modlu biyometrik eşleştirme, parmak izi, yüz, iris ve ses eşleştirme algoritmaları, mobil biyometrik yakalama ve doğrulama yazılımı, biyometrik iş akışları, ara katman yazılımı ve tam ölçekli ABIS aracılığıyla güvenliği artırmaktadır. Aware, finansal hizmetler, kurumsal güvenlik, sağlık, insan kaynakları, sınır yönetimi, kanuni uygulamalar, savunma ve istihbarat dahil olmak üzere farklı sektörlerde müşterilere hizmet vermektedir. Daha fazla bilgi edinmek için https://www.aware.com adresini ziyaret edebilir veya Twitter @AwareBiometrics‘i takip edebilirsiniz.

 

 

DVA Bilgi Teknolojileri Hakkında

DVA Bilisim Teknolojlileri, Aware and Featurespace firmalarının yerel iş ortağı olarak dolandırıcılıkla ve kara parayla mücadele, yüz biyometrisi ve kimlik doğrulama çözümleri sunmaktadır. Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın önde gelen bankalarıyla çalışan DVA, finansal suçlarla mücadele, yüz biyometrisi ve davranışsal biyometri alanında danışmanlık, kurulum ve kurulum sonrası hizmetler vermektedir. Daha fazla bilgi edinmek için dva-fintech.com

Garanti BBVA Hakkında

1946 yılında kurulan Garanti Bankası, 30 Eylül 2021 itibarıyla 631 milyar TL’ye (71,3 milyar ABD doları) yakın konsolide aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankasıdır.

Garanti BBVA, Hollanda ve Romanya’daki uluslararası iştiraklerin yanı sıra, emeklilik ve hayat sigortası, leasing, faktoring, aracılık ve varlık yönetimi alanlarındaki iştirakleri ile kurumsal, ticari, KOBİ, ödeme sistemleri, bireysel, özel ve yatırım bankacılığı dahil olmak üzere bankacılık sektörünün her segmentinde faaliyet gösteren entegre bir finansal hizmetler grubudur. Daha fazla bilgi için www.garantibbva.com.tr