Akbank müşterileri Featurespace™ile daha iyi bir deneyim yaşayacak.

Fnansal Suçlarla Mücadelenin Lider Çözümü DVA Bilgi Teknolojileri A.Ş. tarafından temsil ediliyor.

ISTANBUL 02 Eylül 2020- Finansal suçlarla mücadelede alanında lider çözüm sağlayıcısı İngiliz Featurespace™ ve yerel iş ortağı DVA Bilgi Teknolojileri A.Ş., Akbankile yaptıkları iş ortaklığını duyurdular.Akbank çok detaylı bir seçim süreci sonunda, uçtan uca tüm müşteri deneyimini izleyebileceği, kendi kendine öğrenen makine öğrenme modeline sahip, en iyi dolandırıcılık önleme ve finansal suçlarla mücadele çözümünü seçti. Çözüm, tüm kanallardan yapılan işlemleri izleyerek şüpheli işlemleri durdururken, yanlışlıkla bloklanan işlem sayısını da ciddi ölçüde azaltıyor.

747 Şubesi, 5.100’ün üzerindeki ATM sayısıyla Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Akbank, dijital dahil tüm kanallardan konforlu bir bankacılık deneyimi sunmakta.Yanlışlıkla bloklanan her işlem müşteriyi başka bir ödeme kanalı kullanmaya zorlamaktadır ve süreçteki ufak bir aksama banka için gelir ve itibar kaybına sebep olmaktadır. Featurespace, müşteri deneyiminin daha da iyileştirilmesini sağlayacaktır.

Fetaurespace mühendisleri tarafından geliştirilen ARIC Risk Hub, kendi kendine öğrenen davranışsal analitik yapısı ile öne çıkıyor. Birçok ödüle sahip platform, makine öğrenimi modellerini kullanarak tüm işlemleri anlık olarak değerlendiriyor. Dolandırıcılıkla ve finansal suçlarla etkin mücadele imkanı sağlayan platform, şüpheli işlemleri anında tespit ederek bankanın ve ödeme kanallarının finansal kayıplar yaşamasının önüne geçiyor. Aynı zamanda, müşteri hangi kanaldan işlem yaparsa yapsın yanlışlıkla ret edilen işlem sayısını da azaltıyor.

Akbank Bilgi Riski Yönetimi Başkanı Semih Dilmen, Featurespace ile tüm kanallarda dolandırıcılık ve yanlış alarm sayısını düşüreceklerini söyledi. “Günümüzün yüksek rekabet ortamında yeni nesil müşteri deneyimini sunma kabiliyetimizi güçlendirecek bu yatırım, bizim için önemli bir yer tutuyor” dedi.

Featurespace Genel Müdürü Martina King, “Türkiye’de işlem hacimleri artmaya devam ederken küresel bazda dolandırıcılar, sürekli yeni dolandırıcılık yöntemleri geliştiriyor. Yapılan saldırılar müşterilerin ve finans kurumlarının kayıplarını artırıyor. Akbank, sahtecilik kontrollerini güçlendirerek daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamaya öncelik vermiştir. Gelişmiş sahtekarlık tespit ve risk önleme sistemleri yatırımıyla müşteri deneyimini iyileştirme alanında neden lider olduğunu göstermiştir” dedi.

DVA Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Gökhan Gözütok, “Türkiye’de dolandırıcılık ve finansal suçlarla mücadele alanında en tecrübeli iş ortaklarından biriyiz. Mevcut tecrübemizi Featurespace ARIC teknolojisini kullanarak zenginleştirmiş oluyoruz. Makine öğrenme modellerinin devreye girmesiyle finansal suçlarla mücadelede yeni bir döneme girilecek. Akbank, sahip olduğu deneyim ve kalifiye personeliyle ARIC™Risk Hub’dan en iyi şekilde yararlanacaktır. Akbank’a bize gösterdikleri güven için sonsuz teşekkürler” dedi.

 

 

Akbank Hakkında-www.akbank.com

1948 yılında kurulan Akbank, perakende, ticari, kurumsal, özel bankacılık ve uluslararası ticaret finansmanı alanında hizmetler sunmaktadır. Ayrıca, bankacılık dışı finansal, sermaye piyasası ve yatırım hizmetleri, Akbank AG, Ak Lease, Ak Yatırım Fonu, Ak Portföy ve Tosla gibi iştirakleri tarafından sağlanmaktadır. Merkezi İstanbul’da olan Akbank’ın 747 şubesi ve 12.000’in üzerinde çalışanı bulunmaktadır.

Featurespace Hakkında – www.featurespace.com

Featurespace™ dolandırıcılık ve finansal suçlarla mücadele konusunda dünya lideri olan ARIC™ Risk Hub platformunu geliştirmiştir. Kendi kendine öğrenen davranışsal analitik modeli geliştiren Featurespace, finansal suçları önlemek için 180’den fazla ülkede bulunmaktadır. ARIC™ platformu, gerçek zamanlı çalışmakta olup, bankaya kurulabilmekte ve kendi kendine öğrenen makine öğrenme modelleri ile dolandırıcılıkla mücadele alanında etkin bir deneyim sağlamaktadır.

ARIC™ Risk Hub, finans kuruluşlarının riski otomatik olarak tanımlamasını, yeni sahtekarlık saldırılarını yakalamasını ve şüpheli aktiviteyi gerçek zamanlı olarak tanımlamasını sağlar. Gelişmiş anomali tespiti sayesinde İngiltere’nin en büyük 5 bankasından 4’ü de dahil olmak üzere, 30’dan fazla büyük küresel finans kurumu Featurespace ile çalışmaktadır. Kamuya açıklanmış müşteriler arasında HSBC, TSYS, Worldpay, RBS NatWest Group, Contis, Danske Bank, ClearBank, Daimi TSB ve Betfair bulunmaktadır.

DVA Bilgi Teknolojileri Hakkında – dva-fintech.com

Featurespace’in yerel iş ortağı olan DVA Bilgi Teknolojileri A.Ş., Merit Grup bünyesinde Türkiye ve Azerbaycan’da 2012’den bu yana finans kurumlarına analitik yazılım çözümleri sağlamaktadır.

DVA, 20 kişilik deneyimli kadrosuyla Featurespace başta olmak üzere portföyünde bulunan tüm ürünler hakkında danışmanlık, proje yönetimi, kurulum ve teknik destek hizmetleri vermektedir. Çözüm portföyünde dolandırıcılıkla mücadele yanında alanında dünya lideri olan kara parayla mücadele (AML), dijital on-boarding, Know Your Customer (KYC/ CDD), yüz biyometrisi, davranış biyometrisi çözümleri bulunmaktadır.

ARIC™ Risk Hub platformunun Akbank’a kurulması projesinde yer alan DVA, finansal suçlarla mücadele alanında yeni bir dönem başlatan, yerinde çalışan (on-prem) makine öğrenme modellerini Türkiye’de uygulayan ilk firma olmuştur.

Konu Hakkında:

 

Değer Hatipoğlu

Satış Müdürü

deger.hatipoglu@dva.com.tr

+90 (0) 544 659 54 12